Dodaj komentarz

Mimo tego, że obecnie opłaty za wywóz odpadów są zryczałtowane i nie limitują ilości śmieci odbieranych od mieszkańców, zdarza się, że właściciele domów jednorodzinnych nadal palą je w piecach. Wiąże się to z emisją trujących pyłów i gazów.
Paląc śmieci uwalniasz do środowiska wiele szkodliwych substancji, które rozprzestrzeniają się w sposób niekontrolowany i są wdychane przez Ciebie, Twoje dzieci, zwierzęta, a dodatkowo osiadają na pobliskich roślinach i glebie. Substancje te kumulują się w organizmie uszkadzając komórki oraz narządy wewnętrzne i wcześniej czy później dadzą o sobie znać np. w postaci chorób nowotworowych.
Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia jest spalanie odpadów z tworzyw sztucznych np. butelek typu PET, worków foliowych, a także opakowań po sokach, mleku, odpadów z gumy, styropianu, mebli, lakierowanego drewna.
W piecu domowym możesz spalać tylko:
• węgiel, koks,
• drewno, trociny, wióry (o ile nie są zanieczyszczone impregnatami i lakierami),
• odpady z kory i korka,
• papier, tekturę, karton.
Wydajność energetyczna spalania nieposegregowanych śmieci jest niewielka, a konsekwencje mogą być bardzo poważne. W przypadku stwierdzenia termicznego przekształcania odpadów w instalacji do tego nie przeznaczonej podejmowane są sankcje karne wynikające z art. 191 Ustawy o odpadach. Kara może wynieść nawet 5.000 zł, oraz do 30 dni aresztu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s